dracula_cross.jpg

 Federatia Romana de Triatlon impreuna cu Ministerul Tineretului si Sportului, prin proiectul Pierre de Coubertain lanseaza programul de selectie nationala START CAMPIONI LA TRIATLON . Selectia va avea loc concomitent in 11 judete pe data de 10 octombrie.

 Asteptam copii intre 8-12 ani sambata 1 octombrie la ora 10 la Bazinul Olimpic Complex Sportiv Muresul pentru preselectia in cadrul programului START CAMPIONI LA TRIATLON.

 Relatii 0743-416873 . www.frtri.ro

sct.jpg

hameikicsi.JPG

informatii : https://www.facebook.com/pages/Concurs-MTB-Maratonul-Hameiului/657916354345899?ref=bookmarks

DISTANTE SI CATEGORII

Distante : incepatori 20 km - avansati 40 km

Categorii :
1. 40 km avansati :
- 14-18 ani feminin si masculin
- 19-29 ani feminin si masculin
- 30-39 ani feminin si masculin
- +40 ani feminin si masculin
- open masculin si feminin
2. 20 km incepatori
- 14-18 ani feminin si masculin
- 19-39 ani feminin si masculin
- +40 ani feminin si masculin
- family race : un parinte si un copil sub 16 ani
- open masculin si feminin

5_editionkicsi.JPG

http://bioeeltriathlon.ro/

        Pe data de 30 mai a avut loc la 2 Mai „Triatlon Fara asfalt la mare”, primul concurs de triatlon din seria celor incluse in circuitul Cross Triathlon Series 2015. Locul 1 la open masculin a fost ocupat de sportivul Balanescu Ciprian, urmat pe locul 2 de Baractaru Mihai Alin si pe locul 3 de Ciocan Alex. Podiumul la open fete a fost ocupat de Albert Toma Zsuzsanna pe cea mai inalta treapta, Koter Adel pe locul 2 si Szakacs Maria pe al 3-lea loc. La juniori, atat la fete cat si la baieti, podiumul a fost ocupat in intregime de juniorii de la clubul Master Ski & Bike si anume, la juniori baieti Daroczi Balazs – locul 1, Lokodi Matyas – locul 2 si Gasparik Marton – locul 3 in timp ce la junioare Ungvari Kinga a fost pe locul 1, Fulop Katalin pe locul 2 si Matefi Takacs Tamara a ocupat locul 3. Cadetii baieti ce s-au aflat pe podium au fost: Zoldi Tamas Botond – locul 1, Sido Natan – locul 2 si Palea Matei pe locul 3, iar cadetele premiate au fost Frant Madalina pe locul 1 si Badoiu Ilinca ce a ocupat locul 2.

 Rezultate complete aici: http://www.faraasfalt.ro/rezultate/

     In ziua urmatoare, a avut loc si un aquathlon organizat pentru copii si anume „Aquathlon City Grill pentru copii”, unde prezenta a fost numeroasa, participand peste 80 de copii.

  Rezultate complete aici:http://www.faraasfalt.ro/aquatlon/

  POZ CATEG NAME SWIM BIKE RUN TOTAL
1 1 Balazs Daroczi 14:52 1:12:08 30:40 1:57:38.0
2 2 Lokodi Matyas 16:17 1:15:31 28:44 2:00:30.4
3 4 Mircea Gustav Robert 22:19 1:11:06 29:12 2:02:35.9
4 1 Begidzsan Laszlo 19:56 1:16:53 29:37 2:06:24.5
5 3 Gasparik Marton 19:36 1:16:56 29:54 2:06:24.7
6 4 Kovacs Szabolcs 22:25 1:20:50 27:13 2:10:27.0
7 5 Hota Stelian 18:38 1:24:27 35:49 2:18:52.5
8 1 Zoldi Tamas Botond 18:33 1:31:20 35:36 2:25:28.1
9 7 Rus Alexandru 19:50 1:31:12 35:41 2:26:41.3
10 9 Klosz Peter 25:04 1:28:53 38:15 2:32:10.4
11 2 Sido Natan 22:30 1:34:39 37:12 2:34:19.6
12 1 Ungvari Kinga 21:24 1:40:35 40:30 2:42:28.2
13 3 Gasparik Attila 22:34 1:39:18 47:45 2:49:35.0
14 41 Stoica Philip 24:36 1:49:06 40:20 2:53:59.9
15 2 Matefi-Takacs Tamara 27:12 1:49:51 41:10 2:58:11.6
16 6 Balint Istvan Tokes 29:56 1:44:20 56:58 3:11:13.0
17 3 Fulop Katalin 20:32 2:12:46 48:12 3:21:29.1

 

11330036_964542816912754_3581206354217008098_n.jpg

 

 

 

 

 

 

Master Ski&Bike in Bucuresti  -  sub conducerea antrenorului Daniel Nistoroiu pregatire specifica pentru triathlon pentru copii - juniori - amatori . Cursurile de inot se tin in bazinul Olimpia , 25m , unde micii inotatori se pot bucura de toate conditiile de pregatire. realtii tel: 0722-622220

11156160_955846451092884_2585436812518832930_n.jpg

Clubul Sportiv Master Ski&Bike ofera o bursa de 250 de ron/luna in decurs de 8 luni incepind din aprlie 2015 pana in noiembrie 2015 unui sportiv tanar.Pentru obtinerea bursei trebuie trimis proiectul de bursa de mai jos la adresa clubului Tg.Mures str.Lapussnei 6C prin posta sau personal, sau prin email la adresa: klosz_peter@yahoo.com pana in data de 20 aprilie 2015 . Bursa adreseaza sportivilor de 18 si sub 18 ani activind  in urmatoarele ramuri de sport : ciclism, MTB, triatlon, duatlon, alergare montana, schi sau snowboard. Evaluarea proiectelor  va fi efectuata de un consiliu format din trei membrii.

Punctajele se vor acorda conform sistemului urmator:

  1. Apartinerea la un club sportiva max 10 pct
  • Legitimat  5 pct
  • Membru Master Ski&Bike din 2015 6 pct
  • Membru Master Ski&Bike din 2014  8 pct
  • Membru Master Ski&Bike din 2013 tol  9 pct
  • Membru Master Ski&Bike din 2012 tol  10 pct
  1. Scrisoare de intentie max. 10 pct
  1. Rezultate cele mai bune – luind in calcul cele mai bune 5 rezultate din anii 2013-2014

Punctele se aloca conform tabelului de mai jos

 

Loc 1

Loc 2

Loc 3

Loc 4

Loc 5

Loc 6

Campionat mondial

10

8

6

4

3

2

Campionat European

9

7

5

3

2

1

Cupa europeana

6

5

4

3

2

1

Campionat Balcanic

6

5

4

3

2

1

Campionat National

6

5

4

3

2

1

Concurs international

4

3

2

1

0

0

Cupa Romaniei

4

3

2

1

0

0

Concursuri nationale

3

2

1

0

0

0

 

  1. Venitul pe persoana in familie 
    • 500 ron/persoana sau mai putin 10 pct
    • 501 – 600 ron/persoana 9 pct
    • 601- 700 ron/persoana  8 pct
    • 701 – 800 ron/persoana  7 pct
    • 801- 900 ron/persoana 6 pct
    • 900 ron/persoana sau peste  5 pct

      Furnizarea datelor inexacte sau incorecte poate duce la suspendarea bursei si eventuala recuperare a sumelor alocate.

      Relatii si intrebari pe email klosz_peter@yahoo.com sau telefon 0743416873

    palyazatro_1.JPG

     Trei sportivi juniori de la Master Ski&Bike Kiss Levente, Ungvari Kinga, Daroczi Balazs si un antrenor desemnat de catre FRTRI, antrenorul ITU Level 1 Radu Cosmin Marga din Constanta participa in aceste zile la un Cantonament organizat de Federatia Europeana de Traitlon (ETU) pentru sportiv 16-19 ani in Alicante, Spania.  Deplasrea sportivei Ungvari Kinga a fost finatat de catre CS Master Ski&Bike si Bioeel, cantonamentul in sine este finantat de ETU.

    dsc01385.JPG

    Duminica, 29 martie 2015, a avut loc la Bucuresti Campionatul National de Duatlon 2015, unde sportivii de la CS Master Ski&Bike au obtinut rezultate excelente:

    Kovacs Szabolcs a obtinut locul 3 la categoria de juniori. La aceeasi categorie, Lokodi Matyas a venit pe locul 4. La categoria elite masculin, proaspatul legitimat la clubul nostru Budai Robert Zsolt a obtinut medalia de argint. Si sportivii nostri amatori s-au comportat exemplar: Sido Katalin a luat locul 1 la categoria 40-44, Bondor Salome a fost pe locul 3 la categoria 25-29, Vadadi Tekla si Radu Gloria au venit pe locul 4, respectiv 5 la cadete, Hota Stelian a terminat pe locul 11 la categoria lui de varsta. Castigatorii la open au fost Ciprian Balanescu si Antoanela Manac.

    Rezultate complete le gasiti aici

    11082665_817113298365109_8121077077304864451_n.jpg

     Anul acesta am avut 11 echipe la startul Concursului de Team Triathlon castigat de echipa H2O - Szikszai Janos Bruno, Maier Andras si Maier Bela la baieti, MSBC Girls (Ungvari Kinga, Matefi Tamara si Bondor Salome) la fete si de echipa Irina Team (Irina Manarazan, Szegedi Attila, Dambean Ovidiu) la mixt . Lokodi Matyas participind ca individual a avut cel mai bun timp din competitie.

    teamtrirezults.JPG

    maierteam.jpg

      Anul acesta clubul Master Ski&Bike impreuna cu Primaria Mun.Tg.Mures si cu sprijinul asociatiilor Ascotid si Liga Studentilor va organiza concursul  Mures Halfmarathon avand patru distante : Halfmarathon 21 km, Cross 4 km , Kids Run 1 km, Stafeta Scolara 4 km.

      Inscrieri si relatii pe site-ul  http://www.mureshalfmarathon.ro

    halfro.jpg

     

    Al 3-lea an consecutiv vom organiza competitia de triatlon pe echipa cu contratimp, anul acesta va fi organizat pe data de 22 martie tot la Targu Mures

    - se pot inscrie echipe formate din trei sportivi, distanţele trebuie parcurse împreună. Timpul echipei este considerat timpul ultimului concurent

    - concursul începe cu proba de înot - 1000 metri - startul se va da la ora 10.00 la Bazinul Olimpic de la Complexul Sportiv Mureşul (weekend) . Echipele pornesc cu întârziere de 30 de secunde una dupa alta, , timpurile finale fiind notate.

    - la ora 12.00 ne mutăm pe drumul asfaltat dintre Corunca şi Bozeni pentru traseul de bicicletă 30 km şi alergare 5 km .

    team_triatlon.jpg

    - echipele pornesc în concurs în sistem de urmărire .Prima echipă porneşte la ora 13,00 urmate de restul echipelor la diferenţa de timp dată de proba de înot ( Exemplu l.: proba de înot a fost câştigată de echipa "x" cu timpul de 15,00 , echipa "y" venit pe locul 2 cu 15,25 , deci va porni la 25 de secunde după echipa "x")

    - probele de ciclism şi alergare se vor parcurge fără întrerupere ca la un concurs normal de triatlon , echipa care trece prima linia de sosire va fi desemnată câştigătoarea concursului

    - numărul echipelor este limitat la 12

    - nu este taxă de înscriere ,dar fiecare va trebui să plătească taxa de intrare la bazin şi să adunăm bani pentru închirierea culoarelor de înot . Fiecare echipă trebuie să-şi asigure transportul la locaţiile concursului

    - pentru înscriere şi informaţii masterskibikeckub@yahoo.com , klosz_peter@yahoo.com sau 0743416873


     


     Sportivi din Romina au optinut rezultate excelente la concursurile rezervate amatorilor si juniorilor in cadrul competitiei de World Triathlon Series din Abu-Dhabi . La aquathlon pentru cadeti Zoldi Tamas Botond a obtinut locul I in fata a 152 de concurenti, Radu Gloria venind pe locul 7 la fete. La aquathlon junori,  Kiss Levente a ocupat locul III.
      La amatori distanta sprint George Murar a obtinut un excelent loc 8 la categorie  ( 26 la generala) cu timpul de 01:07:43 , Ionut Nistaroiu a venit pe 5 la categoria lui de varsta ( 32 la generala ) cu timpul de 01:08:13 respectiv Vlad Stoica pe locul 43 la categorie.
     Competitia rezervata sportivilor de elita mondiala a fost castigat de spaniolul Mario Mola 52:39 si de americanca Gwen Jorgensen 58:59.
      Romania a fost reprezentata in premiere la acest nivel in arbitrajul international prin Dusa Adina si Klosz Peter.

    https://www.youtube.com/watch?v=4pEuXygCWBc

    11008557_921839027849800_3731366942790451303_n.jpg

    CAMPIONATUL BALCANIC SI NATIONAL LA CROSS DUATHLON

    9-10 MAI 2015 TARGU MURES

    http://crossduathlon.ro/

    cross.jpg

    Primul Campionat National de Wintertriathlon a Romaniei a fost un real succes cu participarea a peste 50 de sportivi. Competitia a fost organizat pe Arena de Biatlon Cheile Gradistei si au fost decernati titlurile de Campion National la categoriile elit, juniori, cadeti si amatori age-group.
    La elit castigatorul a devenit biatlonistul Danila Marian urmat de Koncz Sasa Alex (Harghitra Triathlon Club) si Balan Marcel (CSM Cluj). La fete Camapioana Nationala a devenit Koncz Monika (Harghitra Triathlon Club) urmata de Hecico Ana (Garage Racing Baia Mare) si Toma Albert Zsuzsana (Harghitra Triathlon Club).
    La juniori Ababai Iulian (Toplita) este primul Campion National la Wintertriathlon el a fost urmat de Kiss Levente (Master Ski&Bike) si Tamirjean Robert (Harghitra Triathlon Club) , la cadeti titlul a revenit lui Zoldi Tamas Bootond (Master Ski&Bike) la baieti si Vulliet Justine (Ride Competition Timisoara) la fete. La categoriile Masters castigatori au fost Stoian Ghoerge (40-49 ani), Ostashin Iurie (50-59 ani) si Constanti Apostu (+60 ani)
    Rezultate complete aici (pune link)
    Multumim pentru sprijinul acordat : Fundatia Emag, CS Master Ski&Bike, Reasort Fundata, Isostar

     

    loc Cadeti 13-15 ani – feminin nr.conc total
    1 Vulliet Justine 39 01:24:49
    2 Molnar Anna 64 01:36:14
    Cadeti 13-15 ani – masculin    
    1 Zoldi Tamas Botond 41 01:07:39
    2 Ciobanu Andrei 40 01:15:21
    Juniori 16-19 ani – masculin
    1 Ababei Iulian 42 01:00:02
    2 Kiss Levente 70 01:17:09
    3 Tămîrjan Robert 47 01:17:34
    4 Kovacs Szabolcs 44 01:23:07
    5 Macrea Alex 45 01:37:42
    6 Bartha Gergely 43 01:42:22
    7 Rada Daniel 46 01:58:15
    Adulti 20-29 ani – masculin
    1 Danila Marian 72 00:53:24
    2 Szep Zoltan 67 01:03:18
    3 Boldi Dan Vasile 8 01:25:53
    Adulti 20-29 ani – feminin
    1 Hecico Ana 3 01:19:41
    2 Bondor Salome 1 01:55:10
    3 Irimia Raluca 4  
    Adulti 30-39 ani – masculin
    1 Koncz Sasa Alex 30 00:57:39
    2 Balan Marcel 23 00:58:18
    3 Balanescu Ciprian 24 00:58:40
    4 Nan Andrei 32 01:06:14
    5 Toth Zoltan 37 01:06:36
    6 Begidzsan Laszlo 25 01:08:42
    7 Csergedi Istvan 27 01:09:49
    8 Costea Adrian 66 01:15:24
    9 Maxin Cosmin 73 01:30:10
    10 Bogdan Craciun 26 01:54:10
    Adulti 30-39 ani – feminin
    1 Koncz Monika 17 01:04:34
    2 Toma Albert Zsuzsanna 20 01:21:32
    Master 40-49 ani – masculin
    1 Stoian Gheorghe 65 00:59:08
    2 Mircea Gustav Robert 55 01:07:35
    3 Sarosi Iosif 57 01:10:54
    4 Vaum Waldemar 59 01:16:25
    5 Rancz Laszlo 68 01:22:54
    6 Fabian Karoly 52 01:24:15
    7 Vulliet Francois 61 01:27:17
    8 Angelescu Adrian 51 01:41:52
    Master 50 - 59 ani – masculin
    1 Ostashin Iurie 50 01:13:54
    2 Nanulescu Adrian 63 01:44:21
    Master +60 ani – masculin
    1 Apostu Constantin 49 02:04:21
    loc Stafeta - Masculin nr.conc total
    1 CSM Cluj 1 101 00:53:44
    2 Ride Competition 106 01:01:20
    3 CSM Cluj 2 103 01:08:44
    4 KTM Viederstein 107 01:22:04
    5 Corsari 105 01:42:18
    Stafeta - Mixt
    1 Veterinania Stafeta 108 01:22:30
    Stafeta - Feminin
    1 CSM Cluj 102 01:33:26